הקבוצה

משנים את העולם קילומטר, קילומטר, אדם, אדם

פוסט מאת מנהל

לכאורה עוד מירוץ לאוסף. בפועל הרבה יותר מזה. מירוץ הר לעמק. מירוץ שליחים המשתרע על פני כ 220 קילומטר ריצה בנופי הצפון המדהימים על פני כ 24 שעות של ריצה רצופה.

שנתיים וחצי לאחר "שפצחתי בקריירת הריצה שלי" אחרי לפחות 2500 ק"מ של ריצה , 2 מרתונים, 5 חצאי מרתון, כמה מירוצי שטח והמון המון ריצות אימון ברחבי הארץ . שנתיים כמעט לאחר הולדת הרעיון של סיוע לנפגעי פוסט טראומה באמצעות הרגליים.  (לאתר עמותת "רצים עם רמי" : rwr.org.il). או כפי שניסחתי את זה בעבר  :" משנים את העולם קילומטר , קילומטר. אדם, אדם. "

26 רצים מזנקים אל המירוץ המדהים הזה בצפון (מירוץ הר לעמק) תחת הדגל של "רצים עם רמי"  לבושים בחולצות האדומות שהפכו לסימן היכר שלי/ שלנו.
מרתוניסטים, טריאתלטים, אנשי ברזל, אולטרה-מרתוניסטים וחובבי ריצה .
אחד יו"ר כנסת לשעבר(אברום בורג) שיצטרף אלינו לקראת סוף המסלול, בוגר תכנית "האח הגדול", 2 צלמים מפורסמים,  לפחות 3 עורכי דין, 3 אנשי ביטוח. 3 נשים, 4 מאמני כושר, אנשי הייטק, ועוד.
הם מגיעים מכפר סבא, מודיעין, חולון, טבעון, תל אביב, נתניה, הרצליה, רמת גן , נס ציונה, רמת רזיאל ועוד.  צוות לוגיסטי תומך ומלווה של 8 אנשים. 8 רכבים .

שעה 8:00 צופר הזינוק נשמע ויצאנו לדרך , שתי רביעיות ושתי שישיות. הנחת העבודה שלנו הייתה כי את המסלול אנחנו עוברים יחד בשם החברות והמחוייבות ההדדית. שתי קבוצות הרביעיות שלנו עוברות את כל המסלול בריצה בזוגות ו-3 קבוצות השישיות עוברות את המסלול בשלשות. יחד לאורך כל המסלול.

מירוץ הר לעמק מעבר להיותו ריצה למרחקים ארוכים מהווה אתגר קבוצתי לוגיסטי. לאורך כל המירוץ אנחנו מרוכזים בהנעת הרצים על המסלול הנמתח על פני כחצי מדינה ובמקביל הנעת הרכבים על מסלול הליווי מתחנה לתחנה.

ההכנות הקפדניות מחזיקות מעמד בערך 3 קטעים ראשונים.  טוב די היה ברור שההכנות והתכנונים היו בגדר המלצה ובפועל צפויות תקלות והפתעות שצריך להגיב אליהן. פה מישהו נפצע, פה מישהו לא מרגיש טוב. באחת התחנות אחד הרצים שלנו נשאר מאחור בעוד הרכבים נעים קדימה.  מזג האוויר משובח מלווה אותנו בשעות הבוקר : לא חם, שמיים מעוננים קלות. הנופים מדהימים : השדות הירוקים, הפריחה עדיין בכל מקום, רעש זרם המים הגועשים בנחלי הצפון נותן ליווי מוסיקלי לרצים.

שעות הצהריים כבר פה , אנחנו בקטע ה-6 או ה-7 , בואכה הירדן ההררי גולשים לכנרת לעבר כפר נחום, השמש באמצע השמיים, מישהו סובב את הכפתור של עומס החום, אבל אנחנו לא נעצרים ממשיכים לרוץ קדימה. הקטעים המאתגרים במירוץ מגיעים בשעות אחר הצהריים : העלייה לכלא צלמון מאתר ספיר והעלייה מצלמון לעילבון. קטעים קשים , קשים מאד במגמת עלייה, עלייה הסוחטת את האוויר מהריאות.

אחת החוויות הגדולות במירוץ הזה היא האווירה החברתית המיוחדת, הפירגון ההדדי בין הרצים על המסלול. חילופי ברכות/ חיבוקים עם רצים מוכרים מאירועי ריצה קודמים לצד היכרויות חדשות על  המסלול. עכב הסיפור המיוחד שלנו רבים מתענינים ברקע, במטרה, שואלים, אנחנו מספרים,  לאורך כל הריצה הארוכה על המסלול גם בשעות הקשות של הלילה שעוד יבואו שוררת אווירה חברית ומפרגנת בין כל הקבוצות.

הערב יורד, השמש שוקעת, הטמפרטורות יורדות  נעים לרוץ עכשיו מצד אחד, מצד שני העייפות מתחילה לתת את אותותיה. העיקרון נשמר ף משמרים את זרימת הרצים והרכבים לאורך המסלול. בקעת בית נטופה מאחורינו אנחנו כבר בואכה עמק יזרעאל בו נסתובב ברגלינו וברכבנו במהלך הלילה.

ליל ירח מלווה אותנו בקטעי הריצה בלילה. הקטעים חולפים בזב אחר זה.  הריצה בלילה מספקת תמונות סוריאליסטיות תחת אור ירח רצים על כשאפודים זוהרים ופנסי ראש תחת אור ירח מאירים את הדרך. העייפות משחקת תפקיד בלילה, הקצב איטי יותר. בין לבין חניה פה, מנוחה חטופה שם, ישנן קבוצות שהספיקו לטבול בכינרת, ישנן קבוצות שהספיקו לישון כמה שעות. אני רץ במסגרת הרביעיות שלנו, עובדים קשה, אין זמן למנוחה, בין ריצה לבין נסיעה לתחנת החלפה מנמנמים קלות ברכבים. לא שלא לקחנו מחצלות, שקי שינה, ערכות קפה, לקחנו לא היה זמן להשמיש אותן. וגם אם היה ניצלנו אותו לנימנום.

בוקר יום שישי עולה, אנחנו כבר בדרכים ובשבילים כ 18 שעות. הקטעים האחרונים לפנינו. אחד הרגעים המיוחדים של המירוץ מתרחשים באיזור כפר נחום. אנחנו מגיעים עם הרכב לבצע את אחת ההחלפות. ערפל כבד שורר באיזור מבין הערפל בתמונה סוריאליסטית מגיחים רצים שונים הרצים על המסלול. הריצה בבוקר השני של המירוץ כל כך שונה מהבוקר הראשון של המירוץ שכולם עוד היו רעננים. כל הרצים והרצות נראים כבדים ואיטיים במיוחד תוסיפו לזה את הערפל הכבד ששורר באיזור מתקבלת תמונה שכאילו נלקחה מסרט זומבים.

קו הסיום מתקרב, מבצעים החלפה אחרונה, רוב הרצים שלנו כבר במתחם הסיום, הרצים האחרונים בקבוצות כבר רצים את הקטע האחרון. כולם מתייצבים כ-200 מטרים מקו הסיום ממתינים לבואם. בסביבות 9:30 , כ 25 שעות וקצת לאחר שיצאנו לדרך מגיחים הרצים האחרונים מעבר לגבעה . כולנו מצטרפים אליהם לחצייה משותפת של קו הסיום, כפי שהתחלנו יחד מסיימים ביחד.

עייפים, רעבים, מותשים, לא מריחים כל כך טוב אבל מאושרים, מאד מאושרים.
חברויות חדשות נוצרו, חוויות מדהימות נחרטו לכולם/ן בזיכרון האישי/קבוצתי.  בדרך הביתה כבר דנים על המירוץ בשנה הבאה. יומיים של מנוחה, מחר בבוקר חוזרים לשגרת אימונים.

השילוב של אווירה חברתית ייחודית לצד אתגר הריצה והארגון הלוגיסטי. העובדה כי מדובר במירוץ שמתגלגל על פני "חצי" מדינה לצד המעבר דרך נופי הצפון המדהימים הופכים את המירוץ הזה למיוחד, אולי המיוחד שבין המירוצים. מירוץ שמאורגן מתוך אהבת ריצה וטבע על ידי אנשי תמרת.

היה מדהים להתראות בשנה הבאה.

רשמים מהר לעמק 2011

[youtube_video id="E2uGCl442eM"]

על הכותב

מנהל

Leave a Comment