טיפול בפוסט טראומה

סוגי טיפול בטראומה

טיפולים פסיכולוגיים עוסקים בקשיים נפשיים באמצעות טכניקות פסיכולוגיות שעיקרן בירור קשיים וקונפליקטים והשגת תובנה באשר למקור הבעיות שאותן המטופל חווה. מטרות הטיפול הן הפגת הסימפטומים, שינוי התנהגותי שיוביל לתפקוד אישי, חברתי ומקצועי טוב יותר ולצמיחה אישית.

 טיפול אישי

בטיפול אישי המטופל נפגש עם המטפל לבדו באופן סדיר, בדרך כלל לפחות פעם אחת בשבוע. ביחד הם מבררים את הבעיות ואת הקשיים של המטופל, ומנסים להגיע לתובנות ולפתרונות. טיפול זוגי

בטיפול זוגי בני הזוג נפגשים עם המטפל באופן סדיר, לפחות פעם אחד בשבוע. שלא כמו בטיפול אישי, ה"לקוח" כאן הוא הזוגיות ולא כל אחד מבני הזוג בפני עצמו. בטיפול זוגי המטפל ביחד עם בני הזוג ינסו להבין את מקור הקשיים והקונפליקטים הזוגיים (בעיקר פועל יוצא של החיים המשותפים המושפעים על ידי PTSD של אחד מבני הזוג) מתוך מטרה לשמר ולחזק את הזוגיות. טיפול משפחתי

בטיפול משפחתי מנסים לזהות דפוסי חשיבה, רגש והתנהגות הגורמים לקשיים אצל היחיד או אצל המשפחה כולה, תוך ניסיון לסייע לבני המשפחה לשנות את הדפוסים ואת ההרגלים הללו (קשיים הנובעים בעיקר מהעובדה שהמשפחה חיה ומתפקדת עם PTSD של אחד מבני המשפחה). הטיפול מתבצע באמצעות שיחה, לרוב עם כל בני המשפחה ביחד, ובודקים בו לעומק את מערכות היחסים בין בני המשפחה. הבדיקה והאינטראקציה בין בני המשפחה במסגרת טיפולית מוגנת מאפשרת לחזק את התקשורת בתוך המשפחה. טיפול קבוצתי

בטיפול קבוצתי המטפל נפגש באופן סדיר עם קבוצת אנשים, וביחד הם מתמודדים עם קשייהם ועם בעיותיהם האישיות. האינטראקציה בין חברי הקבוצה היא גורם מהותי בטיפול מסוג זה ומהווה חלק עיקרי בתהליך הטיפולי.
למשתתפים בקבוצה יש מכנה משותף המאפשר עבודה משותפת. בנט"ל המכנה יהיה תגובה לארוע טראומתי על רקע לאומי. 

זום אין לטיפול בחשיפה ממושכת PE 

PE – הטיפול בחשיפה ממושכת נחשב כיום ברחבי העולם כטיפול המועדף בהורדת סימפטומים פוסט- טראומטיים, חרדה, דיכאון, כעס ואשמה בנפגעי טראומה.

יעילותו נבדקה והוכחה בעשרות מחקרים במקומות שונים מסביב לעולם בסוגים שונים של טראומה באוכלוסיות מבוגרים, בני נוער וילדים, כגון: תקיפה מינית ולא מינית, התעללות בילדות, פיגועי טרור, מלחמות, תאונות דרכים, תאונות עבודה ועוד.

 

על השיטה:

הפרעה פוסט-טראומטית הינה הפרעה הגורמת לפגיעה קשה בתפקודו של האדם ולמצוקה קשה. פעמים רבות הפרעה זו הינה קשה לטיפול.

לאור המצב הביטחוני בארץ, ריבוי הפיגועים והפעילות הצבאית הנרחבת, כמו גם ריבוי האלימות ותאונות הדרכים, עולה מספר האנשים שנחשף לטראומה ועלול לפתח PTSD. משום כך קיים צורך בטיפול קצר מועד וממוקד. טיפול שיעילותו נתמכת מחקרית.

PE הינו טיפול בעל יעילות גבוהה ביותר עם שיפור משמעותי של 85% מהמטופלים והוא מסייע למטופל לעבד את החוויה הקשה שעבר. מטרת הטיפול היא להחזיר למטופל את איכות החיים שאבדה לו אחרי הטראומה. השיטה מוכחת במשך 25 שנות מחקר במחקרים מבוקרים רבים.

הטיפול נבחר להיות טיפול מוביל במשרד הביטחון ובצבא האמריקאי. משנת 2003 החל תהליך הטמעה של הטיפול בישראל בעקבות מחקרים אשר הראו את יעילותו בקרב נפגעי מבוגרים נפגעי טרור וקרב ובקרב ילדים נפגעי טראומה מסוגים שונים (תקיפה מינית, טרור, תאונות דרכים ועוד). משרד הבטחון הישראלי בחר בטיפול ה PE לאחד מטיפולי החובה שיש להציע למטופל הסובל מ- PTSD.

פרופ' עדנה פואה

מפתחת השיטה היא פרופ' עדנה פואה- PHD,  מנהלת המרכז לטיפול וחקר החרדה באוניברסיטת פנסילבניה בפילדלפיה ארה"ב.

פרופ' לפסיכולוגיה קלינית מאוניברסיטת פנסילבניה בפילדלפיה. מנהלת המרכז לחקר חרדה באוניברסיטת פנסילבניה. בעלת שם עולמי למחקר ולטיפול בחרדה בכלל ובהפרעת חרדה פוסט-טראומטית בפרט. פרופ' פואה חקרה במשך 20 שנה את יעילות השיטה בנפגעי טראומה והיא עבור קיבלה מספר רב של פרסים כולל פרס הפסיכולוגיה האמריקאית ופרס עבודת חיים . ISTSS

היא נבחרה ב 2010 לאחת מ- 100 האנשים המשפיעים בעולם ע"י עיתון הטיים.

פרופ' פואה היא המחברת של ספרים רבים בארה"ב ובארץ ביניהם "די לאובססיה" ו"טיפול בחשיפה ממושכת-המדריך לטיפול בהפרעה פוסט-טראומטית".

לכתבה על פרופ' פואה בעיתון הארץ.

ד"ר ניצה נקש- M.D 

פסיכיאטרית מומחית. מנהלת מרפאת מבוגרים במרכז לבריאות הנפש ע"ש בריל בתל אביב.

ד"ר נקש החלה ליישם את הטיפול בארץ בנפגעי הלם קרב ובנפגעי טרור בשנת 2003 ביחידת הטראומה בבית החולים שיבא וביצעה מחקרים בתחום. מאז שנת 2002 היא מעבירה לצד פרופ' פואה סדנאות לטיפול למטפלים ברחבי הארץ ובעולם ומדריכה מטפלים בתחום. PE  ד"ר נקש היא מרצה בתכנית הישראלית לטיפול קוגניטיבי – התנהגותי.


ביוני 11 התארחה בארץ פרופ' עדנה פואה ובהרצאתה שנערכה באוניברסיטת תל אביב

העלתה אותי לבמה להציג בקצרה את סיפור חיי.

[youtube_video id="5QhY47wL7j8"]