הבלוג של רמי

המלחמה שאני ואריק לא כל כך אוהבים לזכור

פוסט מאת מנהל

פורסם לרגל 30 שנה למלחמת לבנון
איך היתה נראית תעשית המזכרות של מלחמת לבנון ?? אף אחד לא ממש רוצה לזכור את המלחמה הזו. לא אני, בגלגול אחר שלי אני נהרגתי במלחמה הזו, נשמתי, נעוריי, צעירותי כולם נשארו מוטלים מתים ומרקיבים בשיפוליו המזרחיים של גב'ל ברוך. צה"ל לא רוצה לזכור את המלחמה הזו. גם אריק לא רוצה לזכור את המלחמה הזו, היא לא השאירה לו זכרונות טובים. האמת גם אני לא רוצה לזכור אותה, אבל אני בניגוד לפוליטיקאים גנרלים ושאר פונצקיונרים אני לא יכול לשכוח.

שלא תהיה לכם טעות זו "המלחמה". פעם קראנו למלחמה הזו "ויטנאם שלנו", היום האמריקאים קוראים לעיראק "לבנון שלנו". לא היה לנו את גבעת התחמושת, לא היה לנו את החוה הסינית. היה לנו את צומת המים, את מטעני הצד, את חטיפי הנח"ל. לא שאני בא אליך בטענות אריק. ראית הזדמנות וניצלת אותה. ביוני 82, ההיסטוריה התיישרה עם תוכניותיך. ניסיון ההתנקשות בשגריר ישראל באנגליה, שהיווה בשביל ישראל עילה (מפוקפקת אמנם) להפרת הסכם הפסקת האש שנחתם בינינו לבין אש"פ, ואשר החזיק עד אז מעמד כעשרה חודשים. צה”ל כתגובה לניסיון ההתנקשות הפגיז מיידית וללא הפסקה את מחנות אש"ף בלבנון.   לאחר יממה שבה נהרגו אזרחים במחנות הפליטים בלבנון, פתח אשף בירי קטיושות על הגליל.  התוצאה: דעת הקהל הכשירה את צה”ל להיכנס ללבנון למען "שלום הגליל". תרגיל שהצליח לא שוכחים? לא סיפרו לך אריק שלהילחם בשביל שלום משול לזיין למען הבתולים. לא סיפרו לך אריק שמבצעים יש רק בסוף עונה או בסופרמרקט.

גם אני עברתי כמו  אריק בחטיבת הצנחנים . הייתי לוחם ותאמינו או לא אני נכה מלחמה, כן גם נכה צה"ל, אבל בראש וראשונה, נכה מלחמה. לי זה קרה במורדות המזרחיים של גב'ל ברוך באחר צהריים קיצי ביוני 1983. אחרים תפסו את זה במקומות שונים : בחווה הסינית בסיני 1973, בקסבה של שכם 1987, במערב ביירות 1983, בגבעת התחמושת 1967, בפיגועים בנוה שאנן 2002, 2003 או בתל אביב או בירושלים או בכל מקום אחר.

על הכותב

מנהל

Leave a Comment